Посланик Георги Панайотов и служители на българското посолство посетиха музея “Дъмбъртън Оукс”, настоятелство на Харвардския университет във Вашингтон.
В музея се съхранява уникален по рода си печат на Хан Тервел, един от най-успешните владетели в ранната история на българската държава.
Специална презентация за уникалната находка беше представена от куратора на монети и печати в музея, Джонатан Шей.
Печатът е част от колекцията на Центъра по Византинистика в “Дъмбъртън Оукс” от 1958 г. Изработен от олово през VIII в., от едната страна изобразява лика на българския владетел, а от другата кръстоска с монограм на гръцки: ”Богородице, закриляй кесаря Тервел”. Хан Тервел е с ризница, държейки копие и щит с конник, а шестолъчните звезди от двете му страни се смятат за най-стария запазен символ на български владетел. Според експертни оценки, печатът на Тервел наподобява златната монета на византийския император Константин IV (668-685).
През 705 г. Хан Тервел е удостоен с високата титла кесар/цезар от византийския император Юстиниан II – прецедент в историята и признание за ярките качества на българския владетел. Тервел се прочува в цяла Европа, когато през 718 г. предвожданата от него българска армия разбива арабските войски при Константинопол и спира нашествието в Стария континент.
През 2017 г. Българската народна банка пуска сребърна възпоменателна монета с нанесено частично позлатяване на тема „Хан Тервел“ от серията „Средновековни български владетели“. Монетата е по модел на печата на Хан Тервел в музея “Дъмбъртън Оукс”.