На 24 май, на церемония в Държавния департамент, новоназначеният посланик на Република България във Вашингтон Георги Панайотов връчи копия на акредитивните си писма. От американска страна копията бяха приети от Маркус Суитцер, изпълняващ длъжността началник на служба „Протокол“ (титулярът е извън страната). На церемонията присъстваха Робин Дъниган, заместник-помощник секретар за Централна и Източна Европа, Нан Кенеди, помощник-директор по дипломатически въпроси към служба „Протокол“ и Бенджамин Хилбери, референт за България.
Посланик Панайотов изтъкна приятелските отношения между България и САЩ, които са стратегически партньори и съюзници в НАТО, споделящи общи ценности и трансатлантически ангажименти. Отбеляза, че встъпва в длъжност на фона на бруталната руска инвазия в Украйна, която променя драстично евроатлантическата архитектура за сигурност. Заяви ангажимента си за задълбочаване на сътрудничеството със САЩ в областта на отбраната, сигурността и енергийната сигурност. Отправи благодарност за оказаната подкрепа от САЩ в труден за страната ни момент, с изпращането на танкери с втечнен газ, откроявайки перспективите за енергийно сътрудничество между двете държави в дългосрочен план. Открои нарастващата роля на научно-техническото сътрудничество между страните, както и намерението си да работи за привличането на инвестиции от американски високотехнологични компании.
От американска страна бе споделено удовлетворение от интензивния двустранен диалог в последно време, израз на което са успешно приключилите посещения на министър-председателя Кирил Петков във Вашингтон и на помощник-държавния секретар по европейски и евразийски въпроси Карен Донфрийд в София. Изразена бе благодарност за цялостната подкрепа, която България оказва на Украйна до момента, включително приема на укрински бежанци, както и за разполагането на бойна група на НАТО на територията на страната ни. В енергиен план Вашингтон остава твърдо ангажиран да работи със София за постигане на енергийна сигурност и диверсификация в дългосрочен план.
Двете страни откроиха важността на намирането на решение на въпроса, касаещ започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС.